Czym jest decoupage?

Słowo decoupage (wymawia się dekupaż) oznacza wycinanie i pochodzi, jak łatwo odgadnąć z języka francuskiego. Technika ta pozwalana stworzenie własnoręcznej, pięknej dekoracji. Polega ona na zdobieniu przedmiotów poprzez wydzieranie lub wycinanie elementów papierniczych (ze specjalnych papierów lub serwetek) i naklejanie ich na wybraną, specjalnie spreparowaną powierzchnię. Wycinani można naklejać zarówno na przedmioty drewniane, jak również metalowe, ceramiczne, tekturowe, plastikowe, skórzane, a nawet tekstylne.

Kategoria: Blog

decoupage

Historia decoupage

Technika decoupage pochodzi najprawdopodobniej ze wschodniej Syberii. Właśnie w ten sposób nomadzkie plemiona ozdabiały groby swoich przodków. Stamtąd decoupage zawędrował do Chin, gdzie do XII wieku był najpopularniejszą metodą zdobienia różnych bibelotów i rzeczy użytkowych, a przede wszystkim chińskich lampionów. Wraz z pojawieniem się wymiany handlowej między Europą, a Dalekim Wschodem decoupage zawędrował do Włoch, a stamtąd do innych krajów Europy. Decoupage był chętnie używany przez weneckich stolarzy, którzy korzystali z tej techniki wytwarzając tańszą wersję modnych wówczas chińskich lakierowanych mebli. Z czasem rodzaj zdobienia wycinankom stał się jednym z ulubionych kobiecych hobby, które było szczególnie popularne np. na dworze Ludwika XV.

Materiały wykorzystywane w technice decoupagu

Wykonując zdobienia techniką decoupagu, stosuje się zazwyczaj proste i niedrogie materiały. Zdobić możemy pudełka, skrzynki, świeczniki, doniczki, ramki, butelki, albumy czy ceramik. Motywy, które nanosi się na powierzchnię mogą być wycięte z serwetek papierowych, papieru ryżowego, papieru ozdobnego, gazet oraz magazynów. Wśród elementów naszego warsztatu, powinny znaleźć się również nożyczki do decoupage czy do paznokci, pędzle, a również gąbka kuchenna, waciki i patyczki kosmetyczne. Wycinanki kleimy na specjalny klej do decoupagu . Następnie całą powierzchnię należy pokryć lakierem.