Jak rozpocząć przygodę z decoupagem? – podstawowe narzędzia

Wykonywanie zdobień techniką decoupage wiąże się z zakupem odpowiednich narzędzi i materiałów. Dzięki nim można stworzyć zapierające dech w piersiach ozdoby. Decoupage polega na naklejaniu wzorów z papieru, np. serwetek, papieru ryżowego i klasycznego pokryciu ich kilkoma warstwami lakieru, wyrównując poziomy papierem ściernym, tak aby faktura wzoru wtopiła się w tło. Efekt końcowy powinien sprawiać wrażenie malunku lub rysunku, a nie wyklejanki.

Kategoria: Blog

Co wybrać na start

Jeżeli zaczynamy naszą przygodę z decoupagem, warto zainwestować w zestaw startowy. Rozpoczynając przygodę z decoupagem najlepiej skoncentrować się na niedużych i prostych przedmiotach do zdobienia. Świetnym materiałem treningowym jest np. podkładka pod kubek. Na początek można zakupić nieduże pojemniki z materiałami, aby sprawdzić czy praca w tej technice sprawia nam przyjemność. Na pierwszy rzut wystarczy nam preparat 3 w 1 ( podkład,klej,lakier )  do deoupage’u, farby akrylowe, bardzo miękkie pędzle ,gąbeczka, serwetki lub papier ryżowy. Wykonaną ozdobę zabezpiecza się   lakierem akrylowym- wodorozcieńczalnym. Po zaopatrzeniu się we wszystkie potrzebne nam przedmioty należy przygotować ozdabiany materiał do przyjęcia farby. W przypadku podkładki pod kubek, najpierw papierem ściernym matowimy powierzchnię, następnie kładziemy na niej dowolny kolor farby. Wycinamy lub wydzieramy wybrany motyw z serwetki, tak by nie pozostawić marginesu w kolorze tła. Następnie element rozwarstwiamy i do podkładki przykładamy jedynie zadrukowaną część, którą malujemy klejem. Po jego wyschnięciu zabezpieczamy całość lakierem.

Potrzebne narzędzia

Kompletując narzędzia do decoupage’u należy zacząć od absolutnej podstawy czyli od odpowiednich pędzli i nożyczek. Pędzle stosuje się przede wszystkim do rozprowadzania kleju. Ponieważ zazwyczaj mamy do czynienia z różnymi materiałami, musimy mieć również zróżnicowane pędzle. Do rozprowadzania kleju na delikatnej serwetce najlepiej sprawdzą się pędzle nylonowe. Są miękkie i bardzo wytrzymałe. Do farb akrylowy najbezpieczniej z kolei wybierać również dosyć miękkie pędzle syntetyczne. Kolejnym ważnym narzędziem są nożyczki lub nożyki. Nożyczki muszą charakteryzować się naprawdę cienkim zakończeniem. Jeżeli możecie pozwolić sobie na droższy zakup, warto kupić nożyk obrotowy wraz z podkładką lub nożyczki pęsetowe, pozwalający na perfekcyjne wycinanie wzorów.