Jak wykonuje się zdobienia metodą decoupagu cz. I

Decoupage jest sztuką zdobienia przedmiotów, która polega na wycinaniu zdobnych elementów z serwetek lub papieru, np. ryżowego, oraz oklejaniu nimi powierzchni ozdabianych przedmiotów. Technikę tę można wykonywać na drewnie, metalu, szkle, porcelanie czy tkaninach. Dzięki wykorzystaniu cienkich serwetek lub papieru element dekoracyjny do złudzenia przypomina malunek. Obecnie decoupage jest bardzo modnym i chętnie uprawianym hobby, pozwalającym na stworzenie małych dzieł sztuki z przedmiotów codziennego użytku.

Kategoria: Blog

Przygotowanie powierzchni drewnianych

Decoupage jest techniką, którą można wykonywać niemal na każdej powierzchni.  Najpopularniejszą jest jednak surowe drewno. Zapewne ma na to wpływ fakt, że jest to stosunkowo łatwy materiał, na którym zdobienie zawsze wygląda efektownie. Ponadto w sklepach można kupić różne przedmioty z surowego drewna, przeznaczone do ozdabiania. Znajdziemy m.in. drewniane szkatułki, pudełka, bransoletki, pojemniki, ramki, chusteczniki, etc. Nim zaczniemy dekorować warto przeszlifować drewnianą powierzchnię papierem ściernym, dzięki temu pozbędziemy się nierówności. Jeżeli w drewnie są wgłębienia warto wypełnić je szpachlówką i dopiero po jej wyschnięciu szlifować. Następnie powierzchnię pokrywa się podkładem, a po jego wyschnięciu wybranym kolorem farby akrylowej. Jeśli chcemy zachować strukturę drzewa, warto użyć bejcy.

Jak preparować powierzchnie metalowe i szklane

Przedmioty metalowe  np. konewkę przed ozdobieniem należy oczyścić umyć i odtłuścić. Następnie w celu zwiększenia przyczepności farb należy położyć warstwę farby podkładowej. Po wyschnięciu należy powierzchnię pomalować farbą akrylową w dowolnym kolorze. Szklane przedmioty też należy wyczyścić przed przystąpieniem do zdobienia. Świetnie sprawdzi się płyn do mycia szyb. Po dokładnym wypolerowaniu szkło należy pokryć primerem, który zmieni strukturę gładkiej tafli, pozwalając na precyzyjne nakładanie kleju.