Jak wykonuje się zdobienia metodą decoupage’u cz. II

Sztuka decoupage’u polega na przyklejaniu wyciętych wcześniej fragmentów serwetek lub papieru ryżowego czy klasycznego do wybranej przez nas powierzchni. Kiedy wiemy już jak przygotowywać poszczególne materiały przeznaczone do dekorowania, warto dowiedzieć się czegoś o samej technice klejenia i wykańczania ozdób.

Kategoria: Blog

techniki decoupage

Klejenie serwetek i obrazków

W celu zdobienia przedmiotów metodą decoupage’u wykorzystuje się wzorzyste serwetki lub obrazki wycięte z papieru. Świetnie wyglądającym materiałem są serwetki, ponieważ, z jednej strony są bardzo cienkie, z drugiej zaś dobrze nasiąkają klejem. Do ozdoby wykorzystuje się jedynie cienką, nadrukowaną część serwetki. Wzór należy wyciąć bardzo dokładnie, tak aby nie pozostał żaden z elementów tła. Na mniej dokładne wycinanie można sobie pozwolić jedynie wtedy, gdy tło zdobionego przedmiotu ma ten sam kolor, co tło serwetki. Do klejenia serwetek używa się specjalnego kleju do decoupage, który nakłada się na przyłożony do powierzchni element. Decydując się na ozdabianie elementami papierowymi, należy pamiętać, że wymagają one dłuższego czasu zatapiania w kleju. Aby ułatwić sobie klejenie tego typu elementów można zanurzyć je na 10 sekund w wodzie. Do klejenia obrazków wykorzystuje się kleje do decoupage. Wycięte obrazki przykleja się do odpowiednio przygotowanej powierzchni, delikatnie przyklejając jej pędzlem od środka ku brzegom, tak by nie powstały pęcherze.

Wykańczanie zdobionego przedmiotu

Wykańczając decoupage, wierzch przedmiotu zatapia się w lakierze. Powinien być to lakier na bazie wody – akrylowy. Przedmiot pokrywa się tyloma warstwami lakieru ,ścierając powierzchnię pracy papierem ściernym pomiędzy lakierowniami. Kończymy gdy uznamy że powierzchnia pracy jest wystarczająco jednolita i gładka. Jeśli chcemy nadać przedmiotowi większą wytrzymałość ostatnia warstwa może być pokryta lakierem rozpuszczalnikowym.